3 راهکار جهت پاسخگویی به سؤالات لیسنینگ آزمون آیلتس

اکثر داوطلبان، بخش لیسنینگ را از قسمت ریدینگ مشکل‌تر دانسته و برای پاسخ به سؤالات آن استرس بیشتری دارند. علت این موضوع این است که در بخش ریدینگ شما متن را پیش روی خود داشته و می‌توانید چند بار جهت پاسخگویی بهتر به سوال‌‌ها به آن مراجعه کنید. در‌حالی‌که، در قسمت لیسنینگ، شما تنها یک بار فایل صوتی را می‌شنوید. در صورتی‌ که متوجه پاسخ صحیح نشوید، امکان دوباره شنیدن برایتان وجود ندارد. بنابراین، باید حداقل چندین ماه پیش از آزمون آیلتس آمادگی لازم را جهت پاسخگویی به این نوع از سؤالات پیدا کنید. در این مطلب، سه راهکار کاربردی را برای پاسخ‌دهی بهتر به سؤال‌های لیسنینگ به شما پیشنهاد می‌دهیم.

1. یادداشت‌برداری در حین گوش دادن به فایل صوتی

تصور کنید که در حال گوش دادن به فایل صوتی جهت پاسخگویی به سؤمین سوال مطرح شده در بخش لیسنینگ هستید. اما ناگهان، بخش مربوط به سؤال 6 را می‌شنوید. این بدان معنی است که شما  همه تمرکز خود را برای پاسخگویی به یک سؤال گذاشته و حتی از پاسخ به دو سؤال 4 و 5 نیز محروم مانده‌اید. یک روش برای جلوگیری از بروز این اتفاق، یادداشت‌برداری در برگه سوال در حین گوش دادن به فایل صوتی است. نگران نامنظم بودن یادداشت‌هایتان نباشید. مهم‌ترین چیز این است که شما از داوطلبان دیگر عقب نمانده و توانسته‌اید به همه سؤال‌ها پاسخ دهید. در پایان زمان پاسخ‌گویی به این بخش، ده دقیقه زمان برای وارد کردن پاسخ سؤال‌ها در برگه پاسخ‌نامه به شما داده می‌شود. (البته در اینجا باید پاسخ سؤال‌ها را منظم و خوانا وارد نمایید).

2. دقت خود را بالا ببرید.

برای پاسخ‌گویی به سؤالات لیسنینگ آزمون آیلتس، باید دقت و توجه زیادی را به خرج دهید. به عنوان مثال، در یکی از سؤالات از شما خواسته شده که این عبارت ” in the…….” را کامل نمایید. جواب این سوال لغت morning است. در برگه پاسخ‌نامه، تنها باید همین کلمه نوشته شود. اگر شما عبارت the motning  و یا  in the morning را وارد نمایید، امتیازی از این سؤال دریافت نمی‌کنید. ( در صورتی که شما پاسخ صحیح را می‌دانستید)

3.  در صورت عدم اطمینان از پاسخ صحیح، آن را حدس بزنید.

حدس زدن در صورت عدم اطمینان از پاسخ صحیح بسیار مهم و ضروری می‌باشد. جهت اثبات این گفته دو دلیل وجود دارد:

. مورد اول این‌که، سؤال‌ها نمره منفی ندارند. یعنی با دادن پاسخ اشتباه به آن‌ها امتیاز شما به میزان زیادی کم نمی‌شود.

. در صورت خالی گذاشتن جواب یکی از سؤالات، ممکن است پاسخ سؤال بعدی را به اشتباه در این قسمت وارد نمایید.

در پایان باید متذکر شویم که، تمرین کردن برای بدست آوردن آمادگی لازم جهت پاسخ‌گویی به سؤالات آزمون آیلتس را هرگز فراموش نکنید. این کار، به شما در رسیدن به نتیجه دلخواه کمک شایان توجهی می‌کند.

 

 

دیدگاه ها بسته شده است