Concept of fast business with running businessman
انگلیسی سریع
نوامبر 11, 2015
rise-talk colorful
رنگی تر صحبت کنید
نوامبر 25, 2015

یادگیری زبان با گوش دادن منفعلانه

یادگیری زبان با گوش دادن منفعلانه

پیش تر در مورد اهمیت تقویت مهارت شنیداری در یادگیری زبان صحبت کردیم و همچنین زبان آموزانی که مجموعه “10 گام تا آموزش کامل زبان” رو دریافت کردند به تاکید بنده در تکرار و تمرین فایل های صوتی و تصویری مناسب آگاه هستند. توصیه میکنم مقاله زیر در مورد نقش گوش دادن منفعلانه در یادگیری زبان را بخونید:

یکی از راههای یادگیری زبان انگلیسی که خیلی راحت و کم استرس نیز به نظر میرسه، گوش دادن منفعلانه به زبان انگلیسیه.

به عنوان مثال هنگامی که فیلمی به زبان اصلی نگاه میکنیم. هنگامی که به اخبار انگلیسی گوش میدیم. هنگامی که به موسیقی گوش میدیم و یا هنگامی که به درسهای صوتی انگلیسی گوش میدیم. به همه ی اینها در حالت عادی گوش دادن منفعلانه می گن. بحث های زیادی در رابطه با کارآمدی و یا ناکارآمدی گوش دادن منفعلانه در سطح اینترنت وجود داره. عده ای شدیدا معتقدن که این روش بسیار خوبه. عده ای نیز شدیدن مخالف اون هستند. اما واقعا کدام گروه درست می گن؟

در مقاله ی اخیر خودمون سعی کردیم که از دیدگاهی علمی به این مساله پاسخ بدیم که بالاخره چه کسی درست میگه.

طبق نظریه داده های ورودی زبانشناس بزرگ پروفسور کرشن زبان آموز اگر به مطالبی گوش بده که قابل فهم باشه و از سطح کنونیش یخورده بالاتر باشه، زبان رو رفته رفته یاد میگیره.

با توجه به این نظریه به این نتیجه میرسیم که اگر دو شرط زیر در رابطه با مطالبی که به طور منفعلانه بهشون گوش میدیم برقرار باشه برای یادگیریمون موثرن:

  • بهش توجه بشه
  • اجزاء و ساختارهای استفاده شده که در اینجا گرامر و لغته قابل فهم باشه

به عبارت دیگه اولا ما بایستی بیشتر کلمات انگلیسی و گرامری که تو مطلب استفاده شده رو بفهمیم. ثانیا به اون توجه کافی داشته باشیم.

هرچقدر توجهمون بیشتر باشه بیشتر و هرچقدر توجهمون کمتر باشه کمتر یاد میگیریم.

یکی از مثالهای بارز گوش دادن منفعلانه، یادگیری زبان انگلیسی در خواب هست. با توجه به مطلب بالا بدلیل اینکه در خواب ما هیچ چیزی متوجه نمیشیم، یادگیری زبان انگلیسی در خواب اصلا کارایی نداره.

یا مثلا اگه تلوزیونو روشن کردیم و اخبار انگلیسی گذاشتیم گوش میدیم در حالی که توجهمون صد در صد جای دیگس، باز این عمل هیچ اثری توی یادگیری زبان انگلیسی نداره.

بنابراین هر دو گروه راست میگن. چون گروهی که مخالف یادگیری منفعلانه هستن بیشتر نگران این موضوع هستن که توجه زبان آموز بسیار کم یا حتی صفر باشه. اما گروه موافقا معتقدن که خود زبان آموز به این نکته دقت دارن که بایستی توجهشون بالا باشه.

بهرحال با وجود اینکه اگر توجه بالایی به مطالبی که گوش میدید داشته باشید قطعا انگلیسیتون بهتر میشه اما هر کاری هم که بکنید گوش دادن منفعلانه نمیتونه جای گوش دادن فعالانه رو بگیره.

منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *