چرا یادگیری زبان انگلیسی اجباریست
چرا یادگیری زبان انگلیسی اجباریست (قسمت دوم)
سپتامبر 12, 2015
آموزش راحت زبان
14 ترفند ساده برای یادگیری زبان انگلیسی همانند زبان مادری
اکتبر 11, 2015

کلیدهای یادگیری گرامر

key-to-success

گرامر دنیایی از قواعد است که در یک زبان دور هم جمع شده اند. ما به این قواعد نیاز داریم، همان طور که در یک بازی قواعد مسیر را نشان می دهند در یادگیری زبان هم ما بدون گرامر به نتیجه نمی رسیم. بدون گرامر قادر به برقراری ارتباط صحیح با دیگران نخواهیم بود. پس راه فراری نیست! اولین گام را بردارید.

شما قواعد بازی را به سادگی با بازی کردن یاد می گیرید. اما گرامر را چطور در زبان یاد بگیریم؟ ما هیچ وقت در زبان مادری دستور زبان را آموزش ندیدیم اما همانند قواعد بازی با تکرار آنها در زندگی به آنها مسلط شدیم بدون آنکه حتی از اشتباه کردن بترسیم. من به شما چند کلید میدهم تا این قواعد را زودتر پیدا کرده و به راحتی یاد بگیرید.

کلید اول:

گرامر یعنی ساختار جملات در انگیسی. به ساختارهایی که در انگلیسی و فارسی شبیه هستند توجه کنید. این شباهت ساختار کمک می کند شما بتوانید کاربرد گرامر را کاملا درک کنید و این یعنی یادگیری. حفظ کردن یک گرامر بدون آنکه کاربردش را بدانید صرفا حفظ یک فرمول دشوار است و خیلی زود فراموش خواهد شد. پس شباهت ها و تفاوت ها کمک می کند قواعد را سریع تر یاد بگیریم.

من در حال مطالعه انگلیسی هستم.->> زمان حال استمراری

I am studying English.->> Present continues

کاربرد: بیان استمرار یا انجام عملی در لحظه حال (به یاد داشته باشید حقظ اسامی گرامرها الزامی نیست، تنها با آنها آشنا باشید)

کلید دوم:

هر نوع مطالعه منابع انگلیسی کمک کننده است. هنگام مطالعه نیازی به چک کردن گرامر در پایان هر جمله نیست. چرا؟ چون خواندن و یا گوش کردن به کتابهای انگلیسی کمک می کند الگوهای درست چندین بار برای شما تکرار شوند. پس هنگامی که شروع به صحبت کردن و یا نوشتن در مورد مسایل روزمره می کنید الگوهای حفظ شده در ذهن شما خود را نشان می دهند و آنگاه خواهید گفت: « اوه! در این حالت باید از این گرامر استفاده کنم، قبلا این را در جمله ای دیده بودم.»

کلید سوم:

فکر می کنید در استفاده از کدام گرامرها بیشترین مشکل را دارید؟ سعی کنید نوشته هایتان را پس از چند روز مجدداَ بخوانید یا به صدای ضبط شده خود گوش کنید و اشکالاتتان را در ساختار جملات پیدا کنید. مثلا اگر داستانی را در گذشته تعریف می کنید، آیا همه افعال بی قاعده را درست رعایت کرده اید؟ اگر این کار برایتان مشکل است از یک دوست یا مدرس زبان کمک بگیرید.

کلید چهارم:

ابتدا یک کتاب گرامر متناسب با سطح خود انتخاب کنید. می توانید از معلم خود کمک بگیرید. کتاب گرامر، کتاب داستان نیست که در طول یک ماه از اولین فصل تا آخرین صفحه آن را بخوانید و آخر ماه بگویید:« آخیش! تموم شد.» کتاب گرامر ساختار مناسب را به شما نشان می دهد. پس هرگاه در یک ساختار به مشکل برخوردید به سراغ کتاب بروید. اول مثال ها را بخوانید بعد به سراغ تمرین ها بروید. بهترین تمرین ها سوالهای جای خالی و چند گزینه ای هستند.

اگر مطالعه مستقیم گرامر را دوست ندارید و ان را خسته کننده می دانید، فقط تمرین های خشک کتاب گرامر را تکرار را نکنید، کلیدهای دو و سه را با تمرکز بیشتری انجام دهید تا بیشتر لذت ببرید. به یاد داشته باشید راه فراری نیست! گرامر لازم است.

البته همانطور که قبلا گفتم گرامر تنها قواعد بازی را به شما نشان می دهد. مثلا شما می دانید در والیبال از کدام منطقه سرویس زذه می شود اما برای زدن سرویس چیزی فراتر از دانستن قانون آن نیاز است. پس گرامر قسمتی از زبان است نه تمامی آن.

4 دیدگاه ها

 1. sara می‌گه:

  چطور کتاب گرامر مناسب پیدا کنیم؟ میشه بگین چه کتابی مناسبه؟

  • مرضیه شفیعی می‌گه:

   سلام. به قول کارشناسان و سخنرانان ؛ سوال خوبی مطرح کردین!
   کتاب گرامر باید درجه اول متناسب با سطح دانش زبانی شما باشه و در درجه بعدی خودخوان باشه یعنی self study. تا پاسخ تمرینات در کتاب اومده باشه. من در مقاله بعدی در مورد کتاب گرامر خوب و طرز مطالعه آن توضیح کامل خواهم داد.

 2. amiri می‌گه:

  it is my Q, too. when do you show the answer completely? thank you

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *