آموزش راحت زبان
14 ترفند ساده برای یادگیری زبان انگلیسی همانند زبان مادری
اکتبر 11, 2015
دلیل عدم موفقیت زبان آموزان
حلقه مفقوده آموزش زبان !
نوامبر 10, 2015

کتابهای گرامر: تفاوتها و شباهتها

کتاب گرامر

کتاب گرامر خوب چه کتابی است؟

اگر از علاقه مندان یادگیری زبان انگلیسی بوده باشید (حتما هستید که الان دارید این مقاله را می خونید!) به احتمال زیاد سروکارتان به کتاب گرامر افتاده است. معلمان در هر مقطع و هر آموزشگاهی کتابی را معرفی می کنند، اما کدام کتاب بهتر است؟چرا بعضی از آنها با یک کتاب موافق و بعضی کتابهای مختلف را معرفی میکنند؟
بیایید اول این کتابها را باهم مقایسه و بعد از آن خصوصیات بعضی از معروف ترین آنها را با هم مرور کنیم.
نقطه مشترک همه این کتابها در این است که موضوعات را با ترتیب نسبتا یکسانی پشت سر هم در فهرست مطالب آورده اند. این نشان می دهد پشت این ترتیب قانون و قاعده ای هست. اما این قانون را چه کسی تعریف می کند؟ یکی از موارد مهم در یادگیری گرامر این است که اول ساختارهای پرتکرارتر را یاد بگیریم. اما گاهی اوقات نیاز به توضیح بیشتر و داشتن پیش زمینه نسبت به یک گرامر هست. پس سختی و آسانی ساختار گرامری هم مهم است. مثلا هیچ کتاب گرامری با زمان آینده شروع نمی شود بلکه به اتفاق آرا همه نویسندگان از زمان حال شروع می کنند که هم پرتکرارترین ساختار است و هم خیلی پیچیده نیست.
اما تفاوتها بسیار هستند، به عنوان مثال:

 • بعضی از کتابهای گرامر self-study یا خودخوان هستند. همانطور که در مقاله قبلی (کلیدهای یادگیری گرامر) توضیح دادم این یکی از مهمترین شاخصه های یک کتاب گرامر خوب است. در این کتابها چون پاسخ صحیح هم آمده است می توانید پاسخ های خود را چک کرده و اشتباهاتتان را شخصا متوجه شوید و به قول قدیمیها برای حرکت دستتان را به زانوی خودتان بگیرید!
 • تفاوت بعدی یک زبانه یا دوزبانه بودن کتاب گرامر است. بعضی از کتابهای گرامر ترجمه فارسی دارند، این کتابها به شما کمک می کنند مفاهیم مثالها و تمرینات را بهتر درک کنید. اما به یاد داشته باشید کتاب گرامر می تواند در هر درس دو یا سه اصطلاح و کلمه جدید هم به شما یاد دهد که این از خشکی و یکنواختی کتاب کم می کند.
 • در دهه اخیر بسیاری از کتابها با نرم افزار ارائه می شوند که اگر شما از طرفداران تکنولوژی هستید می توانید این نرم افزارها را روی رایانه خود نصب کنید. معمولا این برنامه ها شامل یک سری تمرین و بازی متناسب با آموزش های کتاب هستند. اما متاسفانه هنوز نسخه کاملی از این برنامه ها همراه کتاب برای اندروید و آیفون طراحی نشده است.
  اگرچه تفاوتهای دیگری هم هسند مانند لهجه؛ امریکایی یا بریتانیایی بودن کتاب. اما این موارد خیلی در انتخاب اولیه اثرگذار نیستند. با توجه به ویژگیهای گفته شده چند تا از معروفترین کتابهای گرامر را معرفی می کنم:
  Grammar in Use: یکی از معروفترین و پرکاربردترین کتابهای گرامر که در سطوح مقدماتی، متوسط و پیشرفته منتشر می شود. اخیرا E-book آن را هم می توانید به سادگی تهیه کنید. این کتاب خودخوان بوده و جواب تمرینات در پایان آن ذکر شده است. دارای نرم افزار برای ویندوز است. در دو نسخه امریکن و بریتیش چاپ می شود و ترجمه فارسی آن نیز در بعضی از چاپ ها اضافه شده است.
  Good Grammar: این کتاب مربوط به انتشارات Collins هست که در سالهای اخیر کتابهای خوبی را منتشر می کند. گرامر را از ابتدا و خیلی ساده توضیح می دهد و پاسخ نامه نیز دارد. نسخه الکترونیکی آن را می توانید به راحتی تهیه کنید.
  Communicate what you mean: یک کتاب نسبتا قدیمی با توضیحات کامل و دسته بندی مناسب. مثالها و تمرینات خوبی در کتاب آمده است اما پاسخ ها ذکر نشده (خودخوان نیست). تا حالا هم کسی اقدام به ترجمه آن نکرده است.
  English Grammar Digest: یک کتاب قطور و بزرگ که از A تا Z گرامر انگلیسی را در آن می توانید یاد بگیرید. البته برای کسانی مناسب است که کمی با گرامر پایه آشنایی داشته باشند چون توضیحات خیلی زیادی روی مباحث نمی دهد اما تقریبا همه موارد گرامری را تحت پوشش دارد.خودخوان است و نسخه الکترونیکی ندارد. بعضی از اساتید برای آزمون دکتری این کتاب را توصیه می کنند.
  Grammar for IELTS, Grammar for GRE, Common Grammar Mistakes … همه کتابهایی هستند که با توجه به هدف زبان آموز نوشته شده اند و همانطور که از اسمشان معلوم است چهارچوب خاصی را دنبال می کنند. بعضی از این کتابها به افزایش دامنه لغت و یا حتی مهارت شنیداری شما هم کمک می کنند. پس ابتدا هدف خود را مشخص کنید و با یک انتخاب درست، مطمئن پیش روید.

6 دیدگاه ها

 1. amiri می‌گه:

  dear shafiei
  thank you, useful as you promised

 2. nima می‌گه:

  hi dear
  your comperision is very helpful to choose a better grammar book.thanks

 3. saba می‌گه:

  با تشکر از مقالتون. کتاب گرامر فارسی به خصوص اگه نویسندش ایرانی باشه چون میدونه تفاوت دو زبان کجاست راحت تر نیست؟

  • م. ثالثی می‌گه:

   الزاما اینطور نیست. کلا کتابهای گرامر فارسی از نظر محتوا و همینطور ظاهر کیفیت پایین تری دارند.
   البته شاید برای افرادی که تازه آموزش زبان رو شروع کردند، استفاده از کتاب گرامر زبان اصلی کمی سخت باشه. اما 2 تا توصیه در این مورد دارم:
   1- کتاب گرامر مناسب با سطح زبان خودتون رو پیدا کنید
   2- بعضی از کتابهای گرامر معروف معمولا همراه با ترجمه فارسی هم به فروش می رسند.
   ان شااله مقاله ای در مورد گرامر و نحوه یادگیری بهتر اون منتشر خواهم کرد :)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *